EKONOMIA

PIELUSZKI WIELORAZOWE

BABYETTA

 są o połowę tańsze od 

 jednorazówek 

Oto szacunkowe koszty jednych i drugich >>>

Zaloguj się

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Aby się wypisać wpisz ponownie swój adres e-mail.

Newsletter wypisanie się

Jeżeli wypisałeś się z Newslettera Babyetta.pl i nadal otrzymujesz wiadomości oznacza to, że jesteś zarejestrowany na stronie www.babyetta.pl i dlatego nadal dostajesz powiadomienia. Jeżeli nie chcesz ich dostawać wyślij do nas e-mail na babyetta@gmail.com w treści wiadomości wpisując: "Rezygnuję z powiadomień e-mail na moim koncie na Babyetta.pl". 

Babyetta prowadzi Warsztaty
Pieluszkowe w Koali.

Zareklamuj się tutaj

RECENZJE EkoProduktów

Recenzujemy, opisujemy i promujemy produkty dla dzieci i rodziców. 

Zapraszamy >>>

- - - - - - - - - - - - - - -

Olej ze słodkich migdałów

Jest środkiem wyjątkowo delikatnym i doskonale nadaje się do pielęgnacji wrażliwej skóry noworodków. 

Przeczytaj recenzję>>>

- - - - - - - - - - - - - - -

Kolejnym produktem który będziemy testować jest KUBECZEK MENSTRUACYJNY.

Ladycup jest w trakcie testów.

A potem Mooncup.

Recenzje już niedługo.


Prognoza

Pieluszkowe ABC

WIELORAZOWO - czyli łatwo, zdrowo, kolorowo!
---------------------------------------------
Podobają Ci się pieluszki, ale obawiasz się czy nie będzie z nimi zbyt dużo zachodu?
Nie wszystko jest jasne i ciągle nie wiesz od czego zacząć, co kupić, czy się u Was sprawdzą?

Poradnik Babyetty poprowadzi Cię przez pieluszkowy świat i zanim się obejrzysz, będziesz zachwycona/y ekonomicznym i zdrowym rozwiązaniem pieluszkowania Twojego dziecka!Pieluszki są piękne ale bardzo drogie! To ma być ekonomiczne rozwiązane?!

Policzmy... pielucha jednorazowa kosztuje od 0,50zł nawet do 1,50zł! Wyciągnijmy średnią i do naszych obliczeń weźmy pieluszkę za 1zł. Pieluszka kieszonka kosztuje zatem tyle co 77 pieluszek jednorazowych- jeśli kupiliśmy ją maluszkowi, zwróci się nam po ok 6 dniach (!) jeśli dziecku starszemu, po ok 12. Reasumując, zamiast wyrzucać pieniądze w błoto, inwestujesz je na przyszłość. Pewnego dnia, gdy synek czy córeczka się odpieluchują, sprzedasz całą wyprawkę i za uzyskane fundusze kupicie coś wspaniałego zamiast smucić się na myśl, że tyle pieniędzy się marnuje i zatruwa środowisko. Funkcjonalna wyprawka może również z powodzeniem posłużyć młodszemu rodzeństwu, w takim wypadku ekonomia jest po prostu ogromna!

Pieluszki to nie wszystko, przecież do tego dochodzi jeszcze koszt wody, prądu, dodatków antybakteryjnych...

Pranie pieluszek wymaga dokładnie tyle wody ile zużywa dorosły człowiek w toalecie! Dodatkową ciekawostką jest fakt, że w procesie uzdatniania celulozy do produkcji pieluszek jednorazowych dla jednego dziecka zużywane jest o 37% więcej wody niż do prania jego pieluch wielorazowych.

Rachunki za prąd wzrosną jedynie minimalnie dzięki systemowi pozwalającemu prać zawsze przy pełnym wsadzie.
Dodatek antybakteryjny to zaledwie kilkanaście złotych i jest bardzo wydajny, do jednego prania potrzebujemy zaledwie łyżeczkę.
Kwota wydana na zakup pieluszek wielorazowych jest zasadniczo jedynym kosztem takiej metody, dodatkowo znaczną część można odzyskać kiedy dziecko zakończy swoją przygodę z pieluszkami.

A co z czasem? Pranie, prasowanie, składanie...kiedy ja na to wszystko znajdę czas i siły?

Pieluszki wielorazowe można prać z ubraniami, nie należy ich prasować, czas poświęcony na powieszenie prania jest porównywalny do wynoszenia śmieci i nie wymaga dodatkowej pracy, czasu ani siły.

Wzorki i minkee są wspaniałe, skąd mam wiedzieć czy lepsze będą dla nas kieszonki czy otulacze, a może formowanki?

Wszystkie rodzaje pieluszek powstały by jak najlepiej spełniać potrzeby różnych dzieci i ich rodziców.

Zależy Ci na jak najprostszym rozwiązaniu, masz mało czasu, a opiekę nad pociechą sprawują różne osoby? Zaopatrz się w kieszonki, wystarczy włożyć do środka wkład i gotowe, można je też wcześniej przygotować i nakładać maluszkowi jak zwykłe pampersy- Babcie będą zachwycone! ok 18 kieszonek one size to wystarczająca liczba na cały okres pieluszkowania, dodatkowo z wiekiem zwiększa się przerwa między praniami!


Potrzebujesz bardzo chłonnych pieluszek, ważna jest też kwestia finansowa? Otulacze i formowanki są dla Ciebie! Wystarczą 3-4 otulacze i 5-6 formowanek na noce i wyjścia oraz dodatkowe wkłady chłonne (sprawdza się nawet zwykła tetra!). Założenie takiego zestawu trwa chwilkę dłużej ale wymaga znacznie mniejszej inwestycji.Otulacze schną zaledwie kilka godzin i zakłada się je 4-5 razy z rzędu, zmieniając wkład lub pieluszkę formowaną w środku.

Chciałabyś poznać wszystkie produkty i zobaczyć co się u was najlepiej sprawdza? Kup kilka kieszonek, formowanek, otulaczy i eksperymentuj! Zawsze możesz dokupić pieluszki w ulubionym typie i cieszyć się optymalnym rozwiązaniem.

Standardowo do każdej kieszonki dodawany jest wkład jednak pieluszki schną szybciej niż wkłady, a dla starszego Dziecka dobrze jest włożyć coś dodatkowo, szczególnie na noc- dlatego warto mieć dodatkowe wkłady i używać ich wymiennie z zakupionymi w komplecie.

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy do działu Przykładowe Pakiety Pieluszek!
---------------------------------------------------------------------------------------------------


Jaki rodzaj zapięcia jest lepszy, napy czy rzepy?

Oba rodzaje zapięć mają swoich zwolenników i przeciwników. Babyetta poleca pieluszki z napami, szczególnie dla starszych dzieci, dla których rozpięcie rzepów to tylko chwila. Dodatkowym atutem nap jest ich ogromna wytrzymałość, pieluszka z takim zapięciem po wielu, bardzo wielu praniach wciąż wygląda jak nowa, podczas gdy rzepy to najmniej trwały element pieluszki.


Mam już swoje pieluszki, triumfalnie zakładam pierwszą na pupkę, cieszę się, aż nadchodzi czas PRZEWIJANIA...no właśnie, jak przechowywać brudne pieluszki?

Do tego celu najlepiej nadaje się zwykłe plastikowe wiaderko z przykrywką. Z kieszonki wyjmujemy wkład (ewentualną kupę zrzucamy do toalety i spłukujemy silnym strumieniem zimnej wody), a następnie wrzucamy do wiaderka. Pieluszek NIE NAMACZAMY! Wyjątkiem są pieluszki zaplamione, namoczenie sprzyja ich usunięciu i takie działanie ma sens, natomiast długie przechowywanie wszystkich pieluszek w wiadrze z wodą skraca ich żywotność i sprzyja namnażaniu bakterii.
Aby zapobiec niemiłemu zapachowi zakraplamy do wiaderka olejek herbaciany, ma on działanie antyseptyczne.


Wiaderko pełne lub..kończą mi się czyste pieluchy. Co teraz, jak je prać, na co uważać?

 1. Wszystkie pieluszki i wkłady z wiaderka nastawiamy na płukanie z odwirowaniem. Jeśli pralka nie jest pełna, możemy teraz dołożyć ubrania.
 2. Nastawiamy program minimum godzinny z temperaturą prania 40-60 stopni. Stosujemy maksymalnie połowę zalecanej ilości proszku do prania oraz dodatek antybakteryjny.
 3. Pieluszek nie wolno prać w proszkach typu 2 w 1 ani używać płynów zmiękczających ponieważ znacząco obniża to ich chłonność.
 4. Olejek lawendowy czy z drzewa herbacianego to zdrowa metoda na dodanie pieluszkom miłego zapachu. Wystarczy parę kropelek wybranego olejku wkroplone do podajnika na płyn do płukania tkanin w pralce.
 5. Nie stosujemy wybielaczy z chlorem ponieważ spowoduje to utratę gwarancji, zachodzi wysokie ryzyko poważnego uszkodzenia gumek i pulu.Jakie działanie ma dodatek antybakteryjny?

Dodatek antybakteryjny sanityzuje, odkaża i odtłuszcza pranie. Dzięki niemu nie musimy pieluszek prać w wysokiej temperaturze ani prasować.

Skąd wiem kiedy czas na pranie?

Nowe pieluszki zawsze pierzemy przed pierwszym użyciem, pamiętamy też, że wkłady nabierają swojej maksymalnej chłonności dopiero po kilku praniach. Załóż pierwszy suchy komplet i używaj pieluszek aż zostanie ich tyle ile zwykle zużywasz w ciągu doby. Brudne pieluszki trzymaj w wiaderku i dodawaj codziennie kilka kropli olejku herbacianego. W dniu kiedy zostanie Ci dobowy zapas/wiaderko jest pełne, wstaw zebrane w wiaderku pieluszki do pralki na płukanie i odwirowanie (usuniesz w ten sposób większość zanieczyszczeń), dodaj np ubranka (żeby otrzymać pełen wsad, nie jest to konieczne;)) i nastaw pełen cykl prania w temp 40-60st z połową zalecanej ilości proszku do prania, z dodatkiem antybakteryjnym i bez płynu do płukania, bezpośrednio po praniu rozwieś pieluszki do wysuszenia.
NIE wirować otulaczy/pieluszek PUL na obrotach większych niż 1000! Może spowodować rozwarstwianie PUL i rozciąganie przepuszczających powietrze porów laminatu, w wyniku czego zacznie przepuszczać wilgoć. Najprzyjaźniej - do 800 obrotów na minutę.Gotowe, uprane....ale niektóre, czasem...z plamami! Jak je usunąć?

Jeśli zdarzą nam się plamy (po kupce), można je łatwo usunąć wystawiając upraną pieluszkę na słońce. Zimą może być o to trudno więc polecam mydło odplamiające lub wygotowanie pieluszki tylko w celu jej odplamienia.

SPRAWDZONY sposób na plamy to zaprać je od razu pod zimna woda z dodatkiem mydła lub proszku i zostawić pieluszkę na kilka godzin, a następnie wypłukać w zimnej wodzie. Babyetta poleca mydło marsylskie, Biały Wielbłąd i galasowe,


Pieluszki są mokre, czy mogę użyć suszarki albo położyć je na kaloryferze?
NIE suszyć otulaczy PUL i kieszonek z warstwą PUL w suszarkach bębnowych i na kaloryferze. Może to spowodować stopienie warstwy oddychającego laminatu, który straci przez to strukturę tkaniny i będzie przeciekał.
Z PULem należy się jednak obchodzić ostrożnie i nigdy nie kłaść go na kaloryferze bo popęka i zostanie nieodwracalnie uszkodzony. Najkorzystniej jest suszyć pieluszki na wolnym powietrzu.


Co z bakteriami, czy pieluszki trzeba wygotowywać, prasować?

Bakterie colli ścinają się w praniu w 60stopniach z dodatkiem detergentu (kule do prania tego jednak nie gwarantują) po 25 minutach, a z dodatkiem sanityzującego proszku np Nappy Fresh ( 1 łyżeczka=5ml) czy olejku z drzewa herbacianego, nawet w 40 stopniach więc gotowanie pieluszek jest niepotrzebne! Nigdy nie prasujemy pieluszek wielorazowych- PUL zostanie nieodwracalnie uszkodzony, a wszystkie inne materiały stracą przez to na chłonności.

A żłobek? Da się używać wielorazówek w żłobku?

Oczywiście! Można to rozwiązać na wiele sposobów- np przywozić rano wraz z dzieckiem 3-4 zmiany pieluszek, zostawić w przedszkolu wiaderko z torbą w środku i wraz z dzieckiem po południu odbierać brudne pieluszki. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są też specjalne woreczki opisane jako CZYSTE i BRUDNE- można uzupełniać pieluszki w woreczku z czystymi, a woreczek z brudnymi wymieniać na nowy, pusty (wystarczą dwa na zmianę). Żłobki funkcjonowały na długo zanim wymyślono jednorazówki!

---------------------------------------------------------------------------------------------------Reasumując, czego potrzebuję?

 • zestawu pieluszek skompletowanego wg waszych potrzeb,
 • dodatkowych wkładów chłonnych,
 • plastikowego wiaderka z pokrywką,
 • olejku herbacianego,
 • antybakteryjnego dodatku do proszku
***
Plastikową torebkę warto zastąpić specjalnym woreczkiem do przechowywania brudnych pieluszek na spacerach i wycieczkach,
a wielorazowa torba do prania umieszczona w wiaderku pozwoli utrzymać wiaderko w idealnej czystości.

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pieluszki już mam, jakieś złote rady, ważne wskazówki, sposoby na unikanie ewentualnych błędów użytkowania?

Pieluszki Babyetta mają unikalny, autorski krój i sposób szycia, który przy prawidłowym użytkowaniu wyklucza nieszczelność.


Jakie błędy mogą spowodować przemakanie pieluszek?

 1. Nieprawidłowy dobór rozmiaru pieluszki --> u dzieci z wagą 4-6 kg stosujemy pieluszki w rozm S (ma on regulację napami do rozm XS dla szczególnie drobnych dzieci); pieluszki one size należy zmniejszać napami nawet jeśli rozpięta wydaje się nam wygodna, podczas zakładania pieluszki należy delikatnie ale zdecydowanie podciągnąć jej przód tak, by nadmiar materiału wysunął się spod pupy,pieluszka musi dokładnie przylegać zarówno z przodu, jak z tyłu dziecka (unikamy w ten sposób efektu dużej pupy!);
 2. Zastosowanie zbyt dużej ilości proszku --> pieluszki należy prać w maksymalnie połowie zalecanej przez producenta ilości, przed praniem warto nastawić wyłącznie pieluszki na płukanie i odwirowanie, następnie dołożyć ubrania i nastawić na pranie zasadnicze (cykl musi trwać minimum godzinę);
 3. Używanie płynów zmiękczających lub proszków do prania typu 2 w 1 --> zawierają one substancje zmiękczające tkaniny i pogarszają jej chłonność; nie mylić płynów zmiękczających z płynami do prania np ekologiczny płyn Ulrich Naturlich;
 4. Zastosowanie kremów ochronnych/barierowych na pupę --> działają analogicznie jak płyny do płukania, powodują znaczące zmniejszenie chłonności pieluszek. Jeśli pupa dziecka z jakiegoś powodu wymaga zastosowania kremu na odparzenia lub maści leczniczej, na pieluszkę należy położyć kawałek cienkiego polaru. Warto mieć kilka takich wkładek i prać je w razie potrzeby razem z resztą pieluszek. Zatłuszczone wkłady nie wchłaniają moczu i jest to częsty powód nie w pełni sprawnego funkcjonowania pieluszki. Aby odtłuścić pieluszki, stosujemy mocny roztwór wody i płynu do mycia naczyń w którym trzymamy pieluszki przez kilka godzin, po tym pierzemy je w zwykły sposób.
 5. Zbyt rzadka zmiana pieluszek - każde dziecko ma swój rytm i w niektórych porach dnia jedna pieluszka pozostaje sucha przez kilka godzin, w innych należy ją zmienić już po pół godzinie/przyjmuje się, że zanim poznamy rytm dziecka (co bardzo się przyda przy nauce korzystania z nocnika!), należy sprawdzać zawartość pieluszki minimum co 1-2 godziny; w okresie aktywnego ząbkowania wydalanie moczu jest większe i należy częściej kontrolować stan pieluszki.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

OTO KILKA PORAD CZEGO NIE ROBIĆ Z PIELUSZKAMI WIELORAZOWYMI, JEŚLI CHCEMY DŁUŻEJ CIESZYĆ SIĘ ICH UŻYWANIEM W DOSKONAŁYM STANIE

 • NIE używać chlorowych wybielaczy

Spowoduje utratę gwarancji twoich pieluszek, szczególnie otulaczy. Zniszczy to gumki i PUL (wodoodporna warstwa używana w większości otulaczy) nie najlepiej je znosi.

 • NIE wkładać wełnianych otulaczy do suszarki. Nie prać w trybie nagłej zmiany temperatury.

Może to sfilcować, skurczyć czy zdeformować otulacze.

 • NIE suszyć otulaczy PUL i kieszonek z warstwą PUL w suszarkach bębnowych i na kaloryferze.

Może to spowodować stopienie warstwy oddychającego laminatu, który straci przez to strukturę tkaniny i będzie przeciekał.

 • NIE wirować otulaczy/pieluszek z warstwą PUL na obrotach większych niż 1000! Najprzyjaźniej - do 800 obrotów na minutę.

Może spowodować rozwarstwianie PUL i rozciąganie przepuszczających powietrze porów laminatu, w wyniku czego zacznie przepuszczać wilgoć.

 • NIE używać detergentów, które powodują oblepianie włókna pieluszki

Czasem proszki, prawie zawsze płyny do prania, powodują oblepienie czy „zatłuszczenie” włókna pieluszki (wysoka zawartość olejów roślinnych), skutecznie tym obniżając jej chłonność i zatrzymując w niej detergent i niewypłukane nieczystości.
Jeśli poczujesz, że wyprane pieluszki wciąż trącą zapachem moczu i znacznie straciły na chłonności (zwłaszcza mikrofibra i bambus), wlej małą ilość płynu do mycia naczyń do gorącej wody i zamocz pieluszki na kilka godzin. Wypierz je ponownie w samej zimnej wodzie, by całkowicie je wypłukać.

 • NIE płukać w gorącej wodzie

Zatrzyma to pieluszkowy zapach i utrwali plamy. Możesz rozjaśnić plamy wywieszając pieluszki na Słońcu. Trudniej pozbyć się nieciekawego zapaszku. Może będzie potrzeba przepłukać pieluszki w płynie do mycia naczyń, a może wystarczy dodatkowe płukanie pieluszek w wodzie. Użycie kilku kropelek odkażającego olejku lawendowego czy z drzewa herbacianego bardzo w tym wypadku pomoże.

 • NIE używać kremów na odparzenia czy natłuszczających w nadmiernej ilości

Może to spowodować obniżenie chłonności pieluszek i zatłuścić ich włókna. Jeśli zajdzie potrzeba smarowania kremem na odparzenia, używania zalecanej przez lekarza maści, używaj papierka jednorazowego czy suchej pieluszki. Możesz także wkładać dodatkowy kawałek cienkiego polarkowego materiału, który potem zwyczajnie pierzesz z pieluszkami.
Możesz także smarować pupcię i nadmiar maści zbierać dodatkową pieluszką, ściereczką; pozwolić na kilka minut dodatkowego wietrzenia, by krem się całkowicie wchłonął.
„Odtłuszczenie” pieluszek metodą z płynem do mycia naczyń, także zaradzi skutkom długotrwałego używania maści natłuszczających.

 • NIE używać płynów do płukania tkanin

Obniży to chłonność pieluszek, a płyn oblepi ich włókna. Niewypłukany do końca płyn może dodatkowo podrażniać skórę niemowląt.
Olejek lawendowy czy drzewa herbacianego to zdrowa metoda na dodanie pieluszkom miłego zapachu. Wystarczy parę kropelek wybranego olejku wkroplone do podajnika na płyn do płukania tkanin w pralce.

 • NIE używać w nadmiernej ilości i stale sody oczyszczonej i octu jako dodatku do prania

Może to powodować szybsze zużywanie gumek, PUL i sukcesywnie całej pieluszki.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Co zrobić jeśli pieluszki po którymś praniu przestały pachnieć świeżością?

Aby Twoje pieluszki były pachnące i świeże, unikaj przeładowywania bębna pralki! Jeśli używasz programu ekonomicznego, który przewiduje mniejsze zużycie wody, nastaw dodatkowe płukanie, jest ono niezbędne by dokładnie wypłukać wszelkie złogi zalegające w pieluszkach! Używaj do ostatniego płukania olejków eterycznych (kilka kropli do szuflady na płyn zmiękczający) które sanityzują pranie.Pieluszki bambusowe po wielu praniach zaczynają się robić twarde, dlaczego?

Nowa pieluszka bambusowa jest mięciutka i bardzo przyjemna w dotyku, jednak z każdym praniem staje się coraz mniej puszysta. Dzieje się tak dlatego, że tkanina nabiera chłonności i jest to zjawisko całkowicie naturalne i pożądane.
Inną kwestią jest twardnienie pieluszki z powodu twardej wody używanej do prania.
Dodanie odrobiny octu do ostatniego płukania zmiękcza wodę, ale należy stosować maksymalnie jedną łyżkę raz na kilka prań, ponieważ ocet źle wpływa na gumki w pieluszkach, nie jest także przyjacielem pralki.

Nie chcę uszkodzić pieluszek, czego unikać?

Umieszczając wkład chłonny w pieluszce sprawdź czy nie zahaczysz pierścionkiem lub paznokciem PULu.
Nie pierz swoich pieluszek w większej niż niezbędna temperaturze, susz je w naturalny sposób.
Pieluszki z rzepami koniecznie zawsze pierz w siatkowych woreczkach by zapięcia niczego nie uszkodziły.

Czy pieluszki wielorazowe są wytrzymałe?

Dobrze traktowane pieluszki wielorazowe z powodzeniem posłużą kilkorgu dzieciom przez cały okres pieluszkowania, zatem pozostaną funkcjonalne nawet przez 8 lat!

---------------------------------------------------------------------------------------------------


Pieluszki wielorazowe to świetna alternatywa dla jednorazówek. Nie uczulają, nie mają chemicznych dodatków ani zapachu, nie zaśmiecają środowiska naturalnego (rocznie przy jednym dziecku to ponad tona śmieci). W przeciwieństwie do jednorazówek bardzo dobrze przepuszczają powietrze, utrzymują bezpieczną temperaturę ciała - co ważne szczególnie latem i szczególnie u chłopców (przegrzewanie jąderek to jeden z powodów występowania bezpłodności u mężczyzn).

Od dawna na świecie, a od niedawna także w Polsce dostępne są nowoczesne pieluszki wielorazowe. Przed zmoczeniem ubranek chroni w nich PUL, materiał z mikroskopijnymi porami, które nie przepuszczają cząsteczek wody, ale pozwalają na przepuszczanie pary wodnej, co chroni skórę Dziecka przed zaparzaniem jak w ceratce. Nie trzeba używać do pupy żadnych kremów! Nie wymagają gotowania, wystarczy dosypać do proszku specjalny dodatek antybakteryjny. Nie wymagają prasowania, ani skomplikowanego składania - wyglądają dokładnie jak pampersy, mają zapięcia na napy lub rzepy. Dziecko w pieluszkach wielorazowych nie ma kontaktu z chemikaliami (w jednorazówkach są substancje chemiczne zmieniające mocz w żel, materiał, z których są wykonane jest wybielany chlorem), dodatkowo np. tkanina bambusowa używana do wkładów chłonnych ma naturalne działanie antybakteryjne, a w kieszonkach z mikropolarem pupa pozostaje sucha, jak w najlepszych jednorazówkach.

Dodatkową atrakcją jest ich wygląd, dostępne są piękne kolorowe wzory. Skompletowanie zestawu dla jednego Dziecka jest kilka razy tańsze, niż regularne kupowanie pieluszek jednorazowych, w dodatku po zakończeniu okresu pieluszkowego można je zachować dla następnego Dziecka lub sprzedać i odzyskać sporą część pieniędzy. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić także na wywozie śmieci - już teraz w UK w wielu miastach Młode Mamy mogą dostać dofinansowanie do pieluszek, jeśli zdecydują się używać wielorazówek. Z pozoru skomplikowane i niewygodne, tak na prawdę wymagają tylko wstawienia prania i powieszenia do wyschnięcia.

Istnieje kilka typów tych pieluszek, w swoim poradniku chciałabym wyjaśnić różnice między nimi, pomóc skompletować zestaw dla każdego i na każdą kieszeń, wyjaśnić jak dbać o takie pieluszki, jak je przechowywać i zapobiegać nieprzyjemnym zapachom. Podsumowując pieluszki wielorazowe dla dzieci, to zdrowe, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie.

---------------------------------------------------------------------------------------------------


ZALETY PIELUSZEK WIELORAZOWYCH

 • ochrona środowiska - jedno dziecko produkuje przez cały okres pieluchowania około tony odpadów
 • zdrowie dziecka - dziecko w pieluszkach wielorazowych nie jest narażone na chemikalia (absorbenty składają się z poliakrylanów, które zamieniają mocz w żel), którymi niestety naszpikowane są ślicznie wyglądające z zwenątrz, bielutkie, bo wybielone chlorem i kolorowe pieluchy jednorazowe. Ja gdy mój synek miał 2 miesiące i używałam jednorazówek nie mogłam mu wyleczyć odparzenia pupy przez 2 tygodnie, nie wiedziałam już co robić, wypróbowałam kilkanaście kremów i nic. Przy wielorazókach nic takiego nie ma miejsca.
 • sfera zdrowotna - zapobiegają efektowi przegrzania jąderek, co może przyczynić się do bezpłodności u chłopców
 • sfera ekonomiczna - pieluszki wielorazowe wychodzą taniej, wystarczy je raz kupić i są zawsze pod ręką, do tego można je użyć przy kolejnych dzieciach
 • używane pieluszki materiałowe można sprzedać i odzyskać większość wydanych pieniędzy

ILE PIELUSZEK POTRZEBUJEMY ?

Ilość pieluszek wielorazowych której potrzebujemy dla naszego Dziecka łatwo policzyć. Musimy wziąć pod uwagę ile pieluch jednorazowych zużywa dziennie dziecko oraz jak często planujemy robić pranie.
Przykładowo jeśli nasz Maluch zużywa 5 pieluszek jednorazowych dziennie, musimy przygotować dla niego ok 7-8 pieluszek wielorazowych plus dodatkowo wyjątkowo chłonną na noc. Planując codzienne pranie możemy założyć, że ok 10 pieluszek nam wystarczy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie zawsze mamy wieczorem siły czy warunki by wstawiać pranie, że czasem nie wyschnie ono przez noc oraz że 8 pieluszek nie stanowi pełnego wkładu pralki. Zdecydowanie wygodniejszym wyjściem jest nastawienie się na pranie co 2-3 dzień i wtedy należy liczbę potrzebnych nam pieluch przemnożyć przez 2 lub 3.


Na początku swojej przygody z pieluszkami wielorazowymi (synek miał wtedy 4 miesiące ) miałam 19 pieluszek typu kieszonka i 6 otulaczy. Teraz mamy taki stosik pieluszkowy: Nasz Stosik Pieluszkowy

Nasz Stosik Pieluszkowy wystarcajączy przy założeniu prania co drugi dzień. Teraz mam dużo więcej pieluszek ale wciąż piorę co 2-3 dzień.
Do wyliczenia ilości potrzebnych nam pieluszek można zastosować następujący wzór:

liczba dni bez prania +1 ( byłby to dzień schnięcia, w przypadku długoschnących pieluszek 2 dni) * średnia ilość pieluch zużywanych na dzień ( 7 )

czyli np. chcąc prać co 2 dni:
- przy szybkoschnących pieluchach (2+1) x 7 = 21
- przy wolnoschnących (2+2) x 7 = 28

Ilość pieluszek potrzebnych dla noworodka jest znacznie większa. Przez ten krótki czas najlepiej sprawdzą się pieluchy tetrowe stosowane z otulaczem.

JAKIE WKŁADY ?

Najbardziej chłonna jest mikrofibra, bambus, konopie i frota, dlatego dobrze jest je wykorzystać jako wkład chłonny w pieluszkach formowanych, a do pieluszek kieszonek mieć wkładki z tych materiałów.Na początku miałam 40 ręczniczków kwadratowych z Ikei. Paczuszka 10szt ręczników kosztuje niecałe 10 zł. Bardzo chłonne i wygodne są gotowe wkłady które mam w swojej ofercie.

PRZECHOWYWANIE I PRANIE

 • Pieluszki pierzemy przed pierwszym użyciem. Swoją właściwą chłonność pieluchy zyskują zwykle po 6-8 praniach.
 • Zabrudzone przechowujemy w osobnym pojemniku na sucho (namaczanie przyspiesza zużycie gumek, ściągaczy), najlepsze do tego jest plastikowe wiaderko z przykrywką. Do wiaderka można dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego (ma właściwości odkażające) lub innego, ja dodaje na zmianę olejku herbacianego i jaśminowego. Kupę wyrzucamy do toalety, a pieluszkę płuczemy - najlepiej mocnym strumieniem wody. Gdy dziecko jest małe i robi rzadkie mleczne kupki, pieluszkę płuczemy pod kranem nad miską, a potem zawartość miski wylewamy do toalety.
 • Pieluszki możemy prać razem z ubrankami. W takim wypadku najlepiej zrobić pranie wstępne lub samo płukanie pieluszek, a potem dołożyć resztę rzeczy. Zawsze wkładam same pieluszki i nastawiam pralkę na płukanie, a dopiero potem dokładam ubranka i nastawiam pranie.
 • Temp. prania to 40-60 st. Pamiętajmy, żeby pieluchy wyprać w pełnym cyklu. Pieluchy bawełniane można wyprać w 90 st. (chyba, że producent podaje inaczej).
 • Proszek do prania stosujemy w 1/2 zalecanej ilości lub mniej. Jako wybielacza używam sody oczyszczonej, wsypuję ją do szuflady razem z proszkiem w ilości około 1 łyżki. Ewentualne plamy znikają również podczas suszenia na słońcu.
 • NIE używamy płynów zmiękczających, ani proszków typu 2 w 1. Środki zmiękczające zmniejszają chłonność pieluch. Zamiast tego dobrze jest dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego, który działa antyseptycznie.
 • Nie powinno się stosować kremów barierowych na pupę (bo zmniejsza to chłonność pieluch) ale jeżeli się zdarzy, a na pieluszce mamy tłuste pozostałości, to najlepiej je usunąć płynem do naczyń. Pieluszkę potem należy starannie wypłukać.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

SŁOWNICZEK PIELUSZKOWY

/w skrócie/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

PUL

- tkanina poliestrowa z laminatem poliuretanowym. Laminat posiada mikroskopijne pory, które nie przepuszczają cząsteczek wody, ale pozwalają na przepuszczanie pary wodnej co sprawia, że pupa dziecka się nie zaparza jak w ceratce.

Istnieją 3 rodzaje PUL-u:
-----------------

 • 1. PUL Poliestrowy (jest cieniutki) - i nadaje się na wszystkie pieluszki i otulacze na dzień i na noc.

 • 2. PUL Bawelniany (jest grubszy i sztywniejszy) - nadaje się tylko na otulacze na dzień, przy tym rodzaju materiału PUL istnieją bardzo duże szanse przecieku, nawet podczas drzemki w dzień, dlatego nie jest polecany na pieluszki wielorazowe nocne.

 • 3. PUL Minkee (cieniutki z warstwą misia) - nadaje się na wszystkie pieluszki i otulacze na dzień i na noc, na zewnątrz jest milutka warstwa minkee (misia).

  Po uszyciu wielu pieluszek kieszonek i otulaczy doszłam do wniosku, że z tego grubszego materiału PUL bawełnianego pieluszka jest sztywniejsza i gorzej się dopasowuje do dziecka. A to dlatego, że grubszy PUL to jedno, a do tego dochodzi warstwa mikropolaru.
  Natomiast otulacz, to jedna warstwa, tylko PUL, obszyty specjalną gumką, dzięki której otulacz dosyć dobrze dopasowuje się do dziecka.

  Osobiście preferuję cieniutki PUL i PUL minkee (tak na pieluszki kieszonki, jak i na otulacze). Pieluszki są cienkie i idealnie dopasowują się do każdego dziecka.

PIELUSZKI FORMOWANE

(na pieluszkę trzeba nałożyć otulacz)

pieluszka formowana

OTULACZE NA PIELUSZKI

(należy nałożyć go na pieluszkę w celu ochrony ubranek przed zamoczeniem)

otulacz

PIELUSZKI PUL Z KIESZONKĄ

(pieluszka z wkładanym wkładem chłonnym, nie wymaga założenia otulacza)

pieluszka z kieszonką

PIELUSZKI KOMPAKTOWE AIO

(pieluszka kompaktowa "wszystko w jednym", nie wymaga założenia otulacza)

pieluszka kompaktowa AIO


---------------------------------------------------------------------------------------------------

szczegółowy opis

---------------------------------------------------------------------------------------------------

pielucha z kieszonką (pocket diaper)
Pielucha składająca się z oddychającej zewnętrznej warstwy wodoodpornej (np. PUL) zszytej z warstwą materiału przepuszczającego wilgoć (bawełna, polar) w sposób umożliwiający włożenie wkładki chłonnej pomiędzy te dwie warstwy materiału, w tzw. kieszonkę. Wkładka może być dowolna - z mikrowłókna, konopii czy bawełny. Ilość i rodzaj wkładek możemy dostosować do naszych potrzeb. Kieszonkowa konstrukcja pieluchy pozawala na szybkie jej schnięcie po praniu. Dodatkowo jeśli materiałem wewnętrznym jest np. mikropolar, wilgoć jest utrzymywana we wkładce wewnętrznej w izolacji od skóry dziecka. Pieluszki są wyposażone w napy lub rzepy pozwalające na regulację rozmiaru - część pieluszek tego rodzaju występuje w jednym rozmiarze i pasuje na dziecko od 4 do 16kg.

pielucha formowana do stosowania z otulaczami (fitted diaper with wrap)
Pielucha formowana bawełniana (np. frotte, flanela), z konopii lub włókna bambusowego, czasem z wszytą w środek dodatkową warstwą chłonną np. z mikrowłókna, wyglądem przypomina pieluchę jednorazową. Wyposażona jest w rzepy i napy pozwalające na wygodne założenie pieluszki, jak i regulację rozmiaru. Przy nóżkach i na plecach mają wszyte gumki, żeby umożliwić dobre dopasowanie do dziecka. Występują w rozmiarze "one size" od noworodka do nocnika lub w kilku przedziałach wagowych. Do takiej pieluszki potrzebny jest otulacz - wykonany z wodoodpornego i oddychającego materiału (PUL - laminowany poliester) lub wełniany. W przypadku alergii lub bardzo wrażliwej skóry dziecka najlepiej użyć pieluszek z organicznej bawełny lub włókna bambusowego, bez żadnych sztucznych dodatków.

pielucha kompaktowa (all-in-one)
Pielucha bawełniana zintegrowana z wodoodporną oddychającą powłoką zewnętrzną utrzymującą wilgoć wewnątrz pieluszki. Zazwyczaj wnętrze pieluszki wykonane jest z bawełny, bawełny z domieszkami innych materiałów, bawełny typu frotte, włókna bambusowego lub innego naturalnego materiału o wysokiej chłonności. Mogą być zapinane na rzepy lub napy. Zwykle występują w kilku rozmiarach dopasowanych do przedziałów wagowych dziecka. Niektóre pieluchy tego rodzaju mają warstwę chłonną, którą można rozłożyć do suszenia. Czasami jest też możliwość zastosowania osobnej dodatkowej wkładki chłonnej. Pieluchy tego rodzaju są bardzo wygodne w obsłudze, czas zakładania jest identyczny jak pieluchy jednorazowej, jednak stosunkowo długo schną po praniu.

otulacz (wrap, cover)
Rodzaj majteczek zakładanych na pieluszkę np. bawełnianą wykonanych z oddychającego wododpornego materiału (poliester z warstwą poliuretanu), wełny lub polaru. Czasami zewnętrzna warstwa otulacza jest wykonana z bawełny organicznej, co powoduje żejest on estetyczniejszy i przyjemniejszy w użyciu. Zapinane na rzepy lub napy. Przy nóżkach i w tylnej części mają wszyte gumki. Zabezpieczają przed wydostaniem się wilgoci na zewnątrz. Otulacz można założyć na pieluszkę materiałową formowaną, na zwykłą tetrową lub flanelkową. Otulacze wełniane wymagają specjalnej pielęgnacji przy pomocy lanoliny aby zachowały wodoodporność. Są droższe niż poliestrowe ale znacznie lepsze dla wrażliwej skóry i alergików. Otulacze wełniane i polarowe mogą przepuścić wilgoć po zbyt długim czasie przetrzymywania mokrej pieluszki na dziecku oraz w przypadku nacisku na pieluszkę np. w czasie jazdy samochodem w foteliku.

pielucha do składania (prefold)

Pielucha płaska prostokątna wykonana z kilku warstw bawełny, grubsza na środku, cieńsza po bokach. Po złożeniu tworzy prostokątną wkładkę, którą można umieścić w otulaczu. Niektóre otulacze są specjalnie uformowane tak, żeby uniemożliwić przesuwanie się wkładki. Jest to rozwiązanie mniej wygodne od pieluszek formowanych ale też tańsze. Dobrze też będzie się sprawdzać przy treningu nocnikowym oraz przy wychowaniu bezpieluchowym. Takiej wkładki można też użyć razem z pieluchą tetrową lub flanelową.

wkładka (booster)
Wkładki służą do zwiększania chłonności pieluch. Sposób ich włożenia do pieluszki zależy od typu pieluszki. Wkładki mogą być bawełnianie, bambusowe lub np. z mikrowłókna w przypadku niektórych pieluch typu kieszonkowego. W pieluszce formowanej wkładka może być wpinana na napy lub po prostu kładziona w środek pieluszki. Wkładki można też stosować razem z pieluszką tetrową lub flanelową złożoną w tradycyjny sposób i dowolnym otulaczem.

wkładka jednorazowa biodegradowalna (flushable nappy liner)
Dodatkową pomocą w użytkowaniu pieluch do prania są wkładki jednorazowe biodegradowalne. Są to "listki" celulozowe lub wiskozowe wkładane na między pieluszkę a pupę dziecka. Jeśli ulegną zanieczyszczeniu należy je wyrzucić do toalety, jeśli są tylko zmoczone można je uprać razem z pieluchami i użyć jeszcze raz lub dwa.

Tłumacz

Koszyk

produktów: 0

wartość: 0,00 zł

przejdź do koszyka »

Artykuły

ZOSTAŃ DAWCĄ

więcej »

Ulotka BABYETTA online

więcej »

Grudniowe promocje.

więcej »

Wysokie Obcasy Ekstra, czyli pieluszki Babyetty na Wyborczej

więcej »

Moje książki ... Babyetta Blog

więcej »

To łatwiejsze niż myślisz... PORADNIK

więcej »

Recenzje - Krem ochronny ALPHANOVA BEBE

więcej »

Święta


Urlop za nami, pozostały wspomnienia.

więcej »

Pomóż mi w walce z niepełnosprawnością

więcej »

Wspomnień czar

więcej »

VAT na pieluchy

więcej »

BABYETTA - najlepsze polskie pieluszki wielorazowe na światowym poziomie

Sklep internetowy Shoper.pl